Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) reaguje na súčasnú situáciu a obavy verejnosti v súvislosti s problematikou medveďa hnedého na Slovensku. Bezpečnosť obyvateľov v podhorských oblastiach s výskytom tejto karpatskej šelmy je na prvom mieste a efektívna eliminácia problémových jedincov ostáva prioritou. ŠOP SR posilňuje Zásahový tím pre medveďa hnedého.
ŠOP SR dlhodobo upozorňuje na pretrvávajúce príčiny zmeny správania medveďa hnedého na Slovensku. Medvede dnes dostávajú potravné zdroje nad rámec toho, čo im ponúka príroda. Častým dôvodom stretu s medveďom sú krmoviská a vnadiská, vysoko energetická kukurica, pestovaná v podhorských oblastiach v blízkosti ľudských obydlí, či potrava získaná z nezabezpečených kontajnerov na komunálny odpad. Samotná kukurica je častokrát pestovaná len za účelom získania biomasy a to aj v oblastiach, kde sa v minulosti nepestovala.
Medveď hnedý je v legislatíve Európskej únie, na základe Smernice o biotopoch, zaradený medzi prísne chránené živočíšne druhy. Pri predvstupových rokovaniach do Európskej únie nebol pri tomto druhu požadovaný zo strany Slovenska regulačný odlov ako to bolo napríklad u vlka. Z tohto dôvodu nie je na území Slovenska možné realizovať regulačný lov medveďa hnedého. Usmrtenie uvedeného chráneného druhu je možné len v prípade, ak sú splnené presne stanovené požiadavky, ktoré boli potvrdené aj nálezmi Ústavného súdu SR z roku 2018. Rozhodnutia na udelenie výnimky na usmrtenie jedincov medveďa hnedého boli súdom zrušené z dôvodu nejednoznačnej identifikácie problémového jedinca.
Ako uviedol generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska: „Štatistiky jasne dokazujú, že počet útokov medveďa na človeka nesúvisí s počtom odlovených medveďov. Jediným efektívnym riešením je kombinácia odstránenia príčin vzniku zmeny správania sa medveďov s identifikáciou a elimináciou medveďov s už nenávratne zmeneným správaním.“ ŠOP SR pre tento účel zriadila Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý má zákonné možnosti vylúčiť konkrétnych problémových jedincov medveďa hnedého z populácie usmrtením.
Tak ako minister životného prostredia avizoval posilnenie Zásahového tímu pre medveďa hnedého partnermi ako jedno zo systémových riešení súčasnej situácie, najmä z podhorských regiónov Slovenska, ŠOP SR aktuálne posilňuje Zásahový tím prostredníctvom externých profesionálov z regiónov. „Predovšetkým z radov miestnych poľovníkov je v súčasnosti vybraných 11 osôb, s ktorými budú v najbližších dňoch uzatvárané zmluvy. V rámci takejto spolupráce sa aj v oblasti Poľany v blízkej dobe plánuje eliminácia dlhšie monitorovaných problémových jedincov. Aj v tomto prípade pôjde o úzku súčinnosť so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého ŠOP SR“, uviedol Dušan Karaska.
Región Podpoľania navštívi generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska v najbližšom období, kedy prijal pozvanie na zasadnutie Koordinačnej rady Biosférickej rezervácie Poľana. Stretnutia sa zúčastnia aj zástupcovia všetkých zainteresovaných subjektov – vrátane samospráv, poľnohospodárskych družstiev, vlastníkov a užívateľov pozemkov, poľovníckych združení, úradov ako aj vedeckých inštitúcií.
Doplňujúce údaje:
- ŠOP SR je v zmysle § 65a ods. 5 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny oprávnená zabezpečovať plašenie, odchyt alebo usmrtenie chránených živočíchov, ktoré svojím správaním mimo miest ich prirodzeného výskytu bezprostredne ohrozujú zdravie alebo bezpečnosť obyvateľov obcí. Usmrtením konkrétneho problémového jedinca medveďa hnedého sa predchádza vzniku nebezpečných stretov človeka s touto šelmou, pri ktorých je preukázateľné riziko ohrozenia zdravia a života ľudí.
- Zásahový tím ŠOP SR zabezpečuje starostlivosť o populáciu chráneného živočícha medveďa hnedého, pod čím sa rozumie aj vylúčenie konkrétnych (určených) problémových jedincov medveďa hnedého z populácie usmrtením (eutanázia).
- Viac informácii o činnosti Zásahového tímu ŠOP SR nájdete aj na https://zasahovytim.sopsr.sk/
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Foto: P. Albert, Hriňovské lazy