Pri rieke Belá medzi obcou Liptovská Kokava a Pribylina došlo v stredu 23.augusta v poobedných hodinách k útoku medvedice. K stretu medzi 57 ročným mužom a medveďom došlo mimo intravilánu obce a mimo označených turistických trás v lesnom prostredí.
Takmer šesťdesiat ročný muž pri hľadaní húb v neprehľadnom lesnom poraste bol ľahšie zranený v oblasti brucha a pravej ruky. Z miesta útoku odišiel sám a po návrate domov si privolal záchranku. Ľahšie zranenia si nevyžadovali hospitalizáciu a po ošetrení bol prepustený do domácej liečby.
„S najväčšou pravdepodobnosťou muž pre hukot rieky nepočul varovné signály od medvedice, ktorá sa pohybovala pri toku. V drvivej väčšine prípadov medveď najprv varuje vrčaním alebo fučaním, aby sa človek nepribližoval. Zaútočia až následne, “ povedala Simona Klamárová zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého – Sever. V blízkosti miesta incidentu sa nachádza aj niekoľko polí s kukuricou.
Zásahový tím o útoku informovala a privolala polícia. Štátni ochranári obratom preverili miesto útoku, komunikovali so záchranármi a snažili sa skontaktovať so zraneným. Tento rok ide o deviaty útok medveďa na človeka.
V súvislosti so zvýšeným pohybom verejnosti v neprehľadných lesných porastoch a to nie len počas hubárskej sezóny vyzývame na opatrnosť. Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa.
Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďov. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s výskytom lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, napr. ak sa pohybujeme proti vetru alebo v blízkosti tečúcich vôd.
Štátni ochranári a Ministerstvo životného prostredia napriek tomu pracujú na súbore opatrení, ktoré posilnia akcieschopnosť, prevenciu a spoluprácu v oblasti medveďa hnedého. Aktuálne sa už testuje aplikácia na ohlasovanie výskytov medveďov, uskutočnilo sa tiež stretnutie pracovnej skupiny pre medveďa hnedého zloženej z poľnohospodárov, poľovníkov, ochranárov a ďalších aktérov. Zároveň sa formuje nový zásahový tím a realizujú ďalšie kroky, ktoré boli verejnosti už predstavené.
Viac informácii o činnosti Zásahového tímu ŠOP SR nájdete aj na https://zasahovytim.sopsr.sk/.
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR