Tri uhynuté medvede pod Tatrami

kukurica-unsplash

Počas víkendu 18-19.9.2021 došlo pod Tatrami k usmrteniu troch jedincov medveďa hnedého. Dva medvede boli zrazené na diaľnici D1 pri obciach Hybe a Liptovský Ján a jeden zahynul na železnici. Jedným z hlavných dôvodov presunu medveďov v tejto oblasti sú kukuričné polia pozdĺž diaľnice aj železničnej trate.   

Nehody na diaľnici poukazujú, že vybudované diaľničné oplotenie nie je komplexným riešením pre migráciu voľne žijúcich živočíchov. Slovensko má v rámci celého svojho územia vybudované iba 3 tzv. zelené mosty (ekodukty) čo je jednoznačne nedostatočné riešenie. Diaľničné ploty síce zabraňujú prechodu menších zvierat, medveď však pri ceste za potravou dokáže takúto prekážku prekonať. Hrozí tak nielen usmrtenie voľne žijúcich živočíchov, ale aj zranenie samotných vodičov na rýchlostných komunikáciách. Riešením je komplexné dobudovanie siete zelených mostov.

Ako uvádza riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko: „Slovensko má vybudovaných žalostne málo zelených mostov. Celá Európa vrátane Maďarska či Chorvátska má sieť ekoduktov kadiaľ môžu voľne žijúce živočíchy prechádzať.“ Pre samotnú výstavbu takýchto mostov je samozrejme potrebný dlhodobý monitoring migračných trás. Len tak bude možné samotné ekodukty správne umiestniť.

Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR predpokladá, že po nehode osirelé medvieďatá majú šancu na prežitie. „Aj napriek tomu, že medvieďatá pravdepodobne boli ešte dokrmované matkiným mliekom, živia sa v tomto období už aj normálnou prirodzenou potravou. V prípade zaznamenaného výskytu budeme situáciu monitorovať,“ uzatvára šéf Severného tímu Michal Haring.