ŠOP SR upozorňuje na šírenie nepravdivých informácií a hoaxov

ŠOP SR upozorňuje na šírenie nepravdivých informácií a hoaxov

sopsr-hoax-medvede

Štátna ochrana prírody SR upozorňuje na šírenie nepravdivých informácií a hoaxov na sociálnych sieťach týkajúcich sa medveďa hnedého.

X HOAX X Jedným z aktuálne šírených hoaxov je, že dochádza k presúvaniu medveďov na západ Slovenska.

!! K presúvaniu medveďov v rámci Slovenska v žiadnom prípade nedochádza. Okrem medializovaného presunu medvedice v rámci Správy Tatranského národného parku, Zásahový tím pre medveďa hnedého nepristúpil k žiadnemu inému presunu. V prípade takéhoto tvrdenia sa jedná jednoznačne o hoax a fámu.

X HOAX X  Zachytili sme množstvo fotografií, videí a informácií o škodách na majetku, ktoré sa nezakladali na pravdivých informáciách.

!! Upozorňujeme na existenciu rôznych dezinformačných skupín na sociálnych sieťach, ktorých cieľom je nepravdivo vykresľovať tohto živočícha. Pôvod fotografií či videí pochádzal často zo zahraničia a išlo o účelovú manipuláciu verejnej mienky.

ŠOP SR je odbornou organizáciou ochrany prírody a krajiny s celoslovenskou pôsobnosťou a odmieta akékoľvek manipulácie s informáciami a prejavy nenávisti. Nesúhlasíme s opakovaným a dlhodobým šírením neprávd a dezinformácií o medveďoch či živením atmosféry strachu a nenávisti v spoločnosti.

Samozrejme, pokiaľ zaregistrujete prítomnosť medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, ohláste takúto situáciu na linky tiesňového volania: 158 / 112 / 159 / alebo Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR: +421 903 201 879. Podrobný popis ako postupovať nájdete na http://zasahovytim.sopsr.sk/

Prosíme občanov o opatrnosť pri preberaní informácií zo sociálnych sietí a ich následnom šírení. Ďakujeme.