V tomto období sa príroda prebúdza a s tým súvisí aj aktívnejší pohyb našich najväčších šeliem. Medvedice sa zdržujú v blízkosti brlohov a postupne vyvádzajú svoje mláďatá. Viete kedy prebieha medvedia ruja a koľko trvá gravidita medvedej matky? Dozviete sa to spolu s ďalšími zaujímavosťami v našom článku.
Gravidná samica medveďa hnedého si pred zaľahnutím a pôrodom, ktorý prebieha v mesiacoch január a február starostlivo upravuje priestor v ktorom prezimuje a porodí potomstvo. Hrabaním si ho prispôsobí na vhodnú veľkosť a vystelie ho nalámanými vetvami či suchou trávou. Najčastejšie využíva skalné dutiny a previsy, miesta pod vývratmi stromov alebo aj pod rastúcimi stromami. To, kde si vytvorí miesto, závisí aj od morfológii terénu.
Aj keď medvedia ruja prebieha koncom jari až začiatkom leta, gravidné medvedice vrhajú svoje mláďatá až počas zimy, na prelome januára a februára. Ich gravidita trvá 6 – 8 mesiacov, no vlastný vývoj zárodku po uhniezdení v maternici trvá len 8 – 10 týždňov, zvyšok tvorí latentná gravidita. Oplodnené bunky sa v maternici nastávajúcej matky nevyvíjajú, kým neupadne do hibernácie. Až potom sa pripevnia na stenu maternice a začnú rásť. Približne po dvoch mesiacoch od ich uhniezdenia, pred pôrodom, sa telesná teplota samice mierne zvýši. Po vrhnutí mláďat jej telesná teplota opäť klesá, avšak nie tak výrazne ako pred pôrodom.
Samica medveďa rodí raz za dva až tri roky, najčastejšie dve alebo tri medvieďatá, zriedkavo štyri, výnimočne až päť. Po narodení mláďat medvedia matka brloh neopúšťa, len vo veľmi zriedkavých prípadoch. Medvieďatá sú po narodení slepé, hluché a pokryté krátkou juvenilnou srsťou, preto by bez telesného tepla svojej matky zahynuli. Sú málo pohyblivé a prijímajú iba materinské mlieko.
„Medvedica si vo väčšine prípadov bráni svoje mláďatá a s veľkou pravdepodobnosťou na človeka – ktorého považuje za hrozbu zaútočí. Preto ak pri pobyte v prírode nájdete miesto, ktoré by mohlo byť medvedím brlohom, nepodľahnite zvedavosti, nepokúšajte sa k nemu priblížiť, nazrieť do jeho vnútra, nehádžte do neho kamene ani iné predmety. Čo najskôr sa bez kriku čo najďalej vzdiaľte“ upozorňuje Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR.
Prvé týždne ich života od nich matka neodchádza. Ak, tak sa pohybuje len v blízkosti brloha, aby mala svoje mláďatá pod dohľadom. Mláďatá prvýkrát opúšťajú brloh vo veku asi troch mesiacov, teda koncom apríla až v máji. V tom čase sú už pohybovo schopné, dostatočne osrstené a zvládajú kratšie presuny. Aj po opustení brloha sa do 3 až 8 mesiacov živia materským mliekom, ale postupne prijímajú aj pevnú stravu, spočiatku prevažne rastlinnú potravu. S matkou spravidla zostávajú do tretieho roku života.
Článok spracoval Jaroslav Slašťan, Zásahový tím pre medveďa hnedého