Od 1. apríla sa Zásahový tím pre medveďa hnedého rozšíril o novú pracovnú skupinu – ZÁPAD. Tím sídli v okrese Martin v obci Belá – Dulice a je zložený zo štyroch členov. Martinské noviny urobili v svojom najnovšom čísle rozhovor s jednou z členiek tímu – Zuzanou Badovou, ktorá je zároveň aj mestskou poslankyňou. Prinášame vám rozhovor v plnom znení:
Dva z nedávnych troch útokov medveďa na človeka sa odohrali v Turci. Pri farme v Háji a pri tankovej ceste neďaleko Sučian. Sú obavy ľudí o svoju bezpečnosť u nás na mieste?
Určite nie žiadny dôvod na paniku, ale pri pobyte v prírode, či už je to turistika, hubárčenie, prechádzka alebo športovanie, treba byť opatrný a ostražitý. Medveď nie je mačka, ale divá šelma, ktorá nemá nad sebou väčšieho predátora, len človeka.
Medveďa vraj videli ľudia aj v blízkosti mestských obydlí. Pred časom to malo byť na lúkach nad Záturčím a nedávno i v Košútoch v okolí jazierka. Potvrdili sa tieto informácie, ktoré sa rýchlo šírili na sociálnych sieťach?
Náš zásahový tím bol o týchto skutočnostiach informovaný, boli sme na spomínaných miestach na obhliadke lokality a zmonitorovanie územia. Pobytové stopy medveďa sa na uvedených miestach síce nenašli, k dispozícií neboli ani relevantné dôkazy, ako napríklad fotky alebo videozáznamy, no nevylúčili sme výskyt jedincov na hlásených lokalitách. Situáciu máme pod kontrolou a územia monitorujeme. Žiaľ, čoraz častejšie nám pribúdajú v rôznych lokalitách aj fiktívne hlásenia, najmä na sociálnych sieťach sa šíria aj rôzne fámy, čo len potom vzbudzuje u ľudí strach, nespokojnosť a pobúrenie. Takto sa problémy riešiť nedajú.
Nedávno váš zásahový tím jedného medveďa zneškodnil v Necpaloch. Prečo sa medvede čoraz častejšie objavujú v intravilánoch obcí?
Pretože sú vytláčané z ich prirodzeného prostredia. Problémom je, že čoraz častejšie nám vznikajú podhorské obydlia, ľudia chcú bývať na samote pri lese a chcú mať pokoj od každého. Mínusom je i masívne odlesňovanie lesov, holoruby, nevhodné poľnohospodárske opatrenia. Tieto okolnosti, a našli by sa však i ďalšie, spôsobuje zmenšovanie prirodzeného prostredia medveďa, ktorý potom schádza častokrát za potravou i do intravilánu obcí. Chybou tiež je, že sa neobhospodarujú lokality, kde je to nevyhnutné. Nekosia sa lúky, nespásajú lány, miesto toho nám na takýchto miestach vyrastajú husté náletové dreviny. Nečinnosťou chtiac-nechtiac vytvárame podmienky, ktoré sú ako stvorené pre jedince medveďa. Ľahko sa dostane k úkrytu i k potrave.
Samozrejme, to že medvede prídu do dedín a voľne sa v nich pohybujú, je veľmi zlé a pre ľudí aj nebezpečné. Niekedy si ich sami prilákame nezabezpečenými odpadkovými nádobami, v ktorých zacítia potravu. Chybou je tiež i to, že nemáme dostatočne zabezpečené včelstvá, ovocné sady, záhrady plné zeleniny, ale aj dobytok či hydinu.
Ktoré jedince sú problémové?
Medveď je v podstate plaché zviera, no podľa mojich skúseností niektoré jedince strácajú plachosť a to nie je dobré. Problémové sú najmä subadulty, teda mladé dospievajúce pestúny, ktoré matka odvrhla a túlajú sa samé a robia neplechu. Nevedia, čo od dobroty, schádzajú z lesov do obcí a miest kde sa realizujú v záhradách domov, kurínoch, včelínoch, výbehoch s hospodárskymi zvieratami a iných, Takéto jedince lákajú aj kompostoviská, kde je často ovocie a zelenina, záhrady s pestrými plodinami, vodný zdroj, husté neupravené porasty…Tieto medvede majú cca 3 roky a váhu okolo 60 – 70kg. Môže sa však stať, že návštevu do obce si urobí aj väčší jedinec.
Sú medvede v Turci premnožené?
Nepoužila by som výraz premnožené, no je ich v tomto území aktuálne viac, ako sme boli zvyknutí. Nechcem však vyvolať týmto tvrdením paniku ani strach, no treba brať na vedomie, že ide o síce chránený druh živočícha, no veľkú šelmu, ktorá vie byť v istých situáciách i nebezpečná pre ľudí. Mnohí si želajú jej reguláciu za jasne stanovených podmienok. Je čas sa aj takouto možnosťou zaoberať. Napokon naznačujú to aj vyjdrenia ministra pôdohospodárstva.
Ako často dostávate podnety od ľudí, že videli medveďa? Ako na ne reagujete?
Za posledné mesiace a týždne je to toho dosť veľa. Je obdobie, kedy medvedica vodí svoje mláďatá, je obdobie kvitnúcich ovocných stromov, je obdobie aktivity včelstva, dozrievania kukurice a iných poľnohospodárskych atraktívnych plodín, ktoré sú lákadlom pre medvede. Ak ľudia vidia medveďa v extraviláne, teda vo voľnej prírode mimo obydlí, snažíme sa ich upokojiť a vysvetliť im, že ide o jeho prirodzené prostredie. Týka sa to najmä turistov, či cyklistov ktorí prechádzajú kopcami a dolinami a stane sa, že spozorujú jedinca medveďa, ktorý im občas aj skríži cestu.
Oveľa väčšiu váhu má hlásenie o výskyte a pohybe medveďa v intraviláne obce alebo mesta, vtedy nám ide najmä o bezpečnosť a ochranu ľudského života, aj keď si mnohí myslia, že to tak nie je. Rôznymi opatreniami, samozrejme v zmysle platnej legislatívy, robíme všetko preto, aby sa predišlo k problémovým situáciám, nedajbože k útoku medveďa na človeka.
Dôležitá je aj osveta, je nutné oddeľovať fámy od faktov, netreba hneď veriť všetkému, čo sa na sociálnych sieťach práve píše.
Mnohí turisti hovoria, že sa s medveďom v lese ešte nestretli, iní zas, že ho videli z diaľky. Ako sa má človek správať v lese, aby sa s medveďom nestretol. Akým miestam sa má vyhýbať?
Faktom je, že mnoho ľudí z môjho okolia sa už bojí chodiť do lesa. Je mi úprimne ľúto, že to zašlo až tak ďaleko, že človek sa bojí navštevovať prírodu a užívať si v nej voľný čas. Starostovia, lesníci i poľnohospodári nás zas upozorňujú na skutočnosť, že v niektorých obciach sa ľudia boja ísť aj do práce, čo nie je normálne.
Hovorí sa, že v lese by mal byť zachovaný pokoj a ticho, no ja tvrdím, že hlasnejší rozhovor medzi sebou, pustené rádio alebo mobil s hudbou, občasný pokrik alebo potlesk, to všetko by malo účinne predísť k stretu s medveďom. Treba si uvedomiť, že medveď v lese tiež nemá túžbu sa stretnúť s človekom, rovnako ako my sa nechceme stretnúť s ním. Tiež je plachý, hoci niektoré jedince objavujúce sa v intravilánoch plachosť strácajú. V súčasnosti je už ťažko povedať, akým miestam sa vyhýbať, keďže medvede sa pohybujú na rôznych miestach. Môžu sa vyskytovať v mladine, v húštinách, kde často zalíhajú počas dňa, na lúčnych stráňach, kde sa môže vyhrievať, pri potokoch a jazierkách, kde sa chodia napiť alebo v horúcom počasí schladiť.
Keď už k stretnutiu s medveďom dôjde, ako sa má človek správať? Čo je najlepšie urobiť?
Stretnúť sa s medveďom nemusí znamenať, že zaútočí. Naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať. Ak medveď naozaj zaútočí, odborníci odporúčajú pasívnu obranu. Teda ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk a ostať bez pohybu. Stopercentné návody však samozrejme neexistujú, na každú situáciu môže platiť niečo iné. A v stresovej situácii koná medveď a napokon i človek rôzne.
Rozhovor spracovali Martinské noviny v čísle 2023/08 – Na stiahnutie tu