Koncom novembra sa uskutočnila prvá zo série medzinárodných odborných konzultácií medzi partnermi cezhraničného európskeho projektu LECA a zástupcami Karpatského dohovoru, predovšetkým členmi Pracovnej skupiny pre Biodiverzitu. Projekt LECA týkajúci sa ochrany veľkých šeliem a podpory spolunažívania človeka s veľkými šelmami v karpatských krajinách sa spustil v apríli tohto roka. Projekt je realizovaný v rámci programu Interreg CENTRAL EUROPE, ktorý podporuje regionálnu nadnárodnú spoluprácu a je spolufinancovaný z fondov Európskej únie. Keďže projekt prebieha práve v krajinách Karpatského regiónu a snaží sa o implementáciu cieľov Karpatského dohovoru, je dôležité a prínosné v rámci projektu realizovať práve takéto formy odborných konzultácií a prizývať k participácií čo najširšie spektrum odborníkov na problematiku Karpatského dohovoru.
Karpatský dohovor predstavuje rámec na koordináciu spolupráce krajín Karpatského regiónu v oblasti podpory udržateľného rozvoja a ochrany tohto regiónu. Podpísalo ho sedem karpatských krajín: Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovenská republika a Ukrajina. Ide o jediný riadiaci mechanizmus na viacnásobnej úrovni, ktorý pokrýva celé územie Karpát a po Alpskom dohovore ide o druhý subregionálny dohovor týkajúci sa ochrany a udržateľného rozvoja horského regiónu vo svete.
Za ŠOP SR sa medzinárodnej konferencie zúčastnili Barbora Krištofová, projektová manažérka projektu LECA na ŠOP SR a Michaela Mrázová – koordinátorka medzinárodných chránených území a členka Pracovnej skupiny pre Biodiverzitu v rámci Karpatského dohovoru. Odborné stretnutie bolo organizované Ministerstvom životného prostredia Českej republiky a Sekretariátom Karpatského dohovoru so sídlom vo Viedni. Za Ministerstvo životného prostredia Českej republiky sa zúčastnili a vystúpili: Eliška Rolfová (Národná kontaktná osoba pre Karpatský dohovor), Jana Fuglíková (Vedúca oddelenia druhovej ochrany) a koordinátorky projektu LECA Dagmar Svobodová a Lucia Baránková. Za Sekretariát Karpatského dohovoru na konferencii vystúpil Harald Egerer, vedúci Kancelárie UNEP vo Viedni a tajomník Karpatského dohovoru. Do diskusie sa postupne aktívne zapájali aj ďalší odborníci na problematiku Karpatského dohovoru zo šiestich krajín: Rumunska, Slovinska, Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska.
Do projektu LECA je zapojených dvanásť partnerov a ďalší asociovaní partneri, ktorí majú za sebou pol roka intenzívnej práce a aktívnej spolupráce v rámci pracovných skupín projektu. Medzinárodný tím projektu LECA doteraz vypracoval počiatočné analýzy populácií veľkých šeliem v Karpatoch, ktoré sa dotýkajú súčasných efektívnych metód monitoringu, účinných postupov pri vyšetrovaní pytliactva a funkčných spôsobov riešenia konfliktov medzi ľuďmi a veľkými šelmami. Autori analýz identifikovali problémy spojené s uvedenými témami a navrhli sériu odporúčaní, od ktorých sa očakáva, že situáciu zlepšia. A práve doterajšie projektové výstupy a navrhované odporúčania pre tvorbu ďalších dokumentov boli predmetom tohto odborného medzinárodného networkingu. Na online diskusiu teraz nadväzuje kolo písomného pripomienkovania.
Okrem konzultácie so zástupcami Karpatského dohovoru bude realizovaná aj séria konzultácií so zástupcami Alpského dohovoru s rovnakým cieľom. V nadväznosti na tieto odborné konzultácie sa v dňoch 6. až 8. marca 2024 bude konať spoločná konferencia Karpatského a Alpského dohovoru v Slovinsku so zámerom zefektívnenia manažmentu veľkých šeliem. Konferenciu bude organizovať inštitúcia Slovenia Forest Service, ktorá je zároveň aj projektovým partnerom medzinárodného projektu LECA.
Doplňujúce informácie:
Oficiálny názov projektu: Supporting the coexistence and conservation of Carpathian LargE CArnivores (Podpora spolunažívania a ochrany veľkých šeliem v Karpatoch).
Informácie o projekte na webovej stránke ŠOP SR: https://www.sopsr.sk/web/?cl=12801.
Oficiálna stránka projektu: https://www.interreg-central.eu/projects/leca/.
Autor článku: Barbora Krištofová, ŠOP SR
Foto: R. SIklienka, ŠOP SR
Informačný list o projekte LECA: Martin Duľa, MENDELU