V baníckom dome na Štúrovej ulici (v rodnom dome akademika Plandera) sa počas konania Kremnických gagov od 25. – 27. augusta (od 10.00 do 18.00 hod.) uskutoční spoločná výstava kresleného humoru Košičana Ľubomíra Juhása a fotografií Kremničana Jaroslava Slašťana.
Mesto Kremnica pri tejto príležitosti zverejnilo rozhovor k výstave, ktorý s vami zdieľame:
Ako vznikla myšlienka usporiadať prvú výstavu v dome, kde sa doteraz podujatia tohto druhu nekonali? (Do povedomia obyvateľov Kremnice sa tento dom zapísal približne pred rokom, keď na ňom odhaľovali pamätnú tabuľu akademikovi Ivanovi Planderovi. ) Na čo sa môžu návštevníci výstavy tešiť?
Moja dobrá priateľka, Kremničanka a vysokoškolská pedagogička Ingrid Turisová (rod. Ondrejová) ma skontaktovala s majiteľkou baníckeho domu Alexandrou Říhovou. Keď som zbadal podkrovnú galériu v krásne zrekonštruovanom baníckom dome, nebolo ma treba dlho prehovárať.
Návštevníkov výstavy určite rozosmeje originálny štýl a láskavý humor Ľuba Juhása. Vo svojej tvorbe sa nevyhýba ani citlivým témam v oblasti lesníctva či ochrany prírody. Čo sa týka mojich fotografií, vyberal som spomienky. Každá fotografia má svoj príbeh, ktorý som prežil v určitom životnom období s ľuďmi, ktorých mám rád.
Ako vznikla spolupráca karikaturistu a fotografa, ktorá dospela až k spoločnej výstave?
Mne sa Ľubov Juhásov kreslený humor veľmi páči, je láskavý, ale trefný. A neuráža. Preto som ho oslovil k spolupráci. Hoci by sa mohlo zdať, že stojíme každý na iných brehoch, on lesník a ja ochranár, aj týmto projektom chceme ukázať, že sa vieme pochopiť, porozprávať a zasmiať – častokrát aj sami zo seba. Netreba sa brať príliš vážne. Schopnosť smiať sa vychádza zo základného predpokladu – vedieť sa zasmiať zo seba samého.
Vyfotografovať medveďa zrejme nie je celkom ľahké. Ako vznikali vaše fotografie?
Väčšina mojich vystavovaných fotografií medveďov vznikla náhodne, keď som medveďa objavil počas môjho pobytu v prírode. Žiadneho z nich som nefotil na krmovisku, nie sú to medvede prilákané potravou pred objektív fotoaparátu. A o to sú tie fotografie cennejšie, za každou sa skrýva iný príbeh.
Čo znamená z vášho pohľadu vymeniť strach za rešpekt?
Dnes sme svedkami až neprimeranej paniky z medveďov. Mnohé médiá nerešpektujú realitu, pozrite sa na tie hororové titulky článkov, ktoré vedia strašidelne opísať aj bežný stret s medveďom. Riešením problémov s medveďmi je spolupráca rôznych odborníkov, subjektov, združení a inštitúcií. Musíme sa začať odborne baviť o tom, kde tie problémy sú a ako ich eliminovať. A musíme sa naučiť nielen rozprávať, ale aj počúvať. V Zásahovom tíme máme záujem riešiť problematiku medveďa a urobíme všetko pre to, aby sme zabezpečili nielen ochranu medveďa ako chráneného živočícha, ale aj minimalizovanie škôd, ktoré medveď spôsobuje, a, samozrejme, bezpečnosť obyvateľov. Envirorezort aj štátni ochranári posilňujú spoluprácu so samosprávami, rezortami obrany i vnútra. Podávame pomocnú ruku rôznym subjektom, osobám, inštitúciám, organizáciám a klubom. Robíme osvetu, poskytujeme poradenstvo a pracujeme na projekte zvýšenia informovanosti o živote medveďa, ktorý by mal zabezpečiť, aby sa smerom k verejnosti dostávali pravdivé informácie o živote našej najväčšej šelmy. Ľudia majú právo vedieť, ako sa majú správať, aby minimalizovali riziká, ktoré spolužitie s medveďmi prináša.
O autoroch:
Ľubomír Juhás (1965)
Lesník a karikaturista – absolvent Lesníckej fakulty vo Zvolene (1987), od roku 1988 sa profesionálne venuje lesníctvu. Karikaturista kedysi: Prvú kresbu mu zverejnili v roku 1981 v humoristickom časopise Roháč, v rokoch 1987 až 1996 pravidelne publikoval v slovenských a českých periodikách. V tomto období sa verejnosti predstavil cez svoje tri autorské výstavy, v roku 1190 v Rožňave, o rok neskôr v Košiciach a v Spišskej Novej Vsi v roku 1995. Je nositeľom viacerých ocenení, 1 cenu získal v roku 1989 (Novomestský osteň – Slovensko) a tiež v roku 1994 a to hneď na dvoch miestach, v Belgickom Beringene a na festivale humoru a satiry Kremnické gagy. Druhú cenu si odniesol v roku 1996 z Archikatúre. Karikaturista dnes: Po dlhšej pauze, v roku 2018 začal spolupracovať s časopismi Bumerang a Les & Letokruhy. V roku 2020 mu boli udelené až tri čestné uznania a to v Číne, Iráne a v Nemecku. V roku 2023 mu bol udelený Zlatý súdok – Slovensko – Grand Prix. Jeho ilustrácie skrášľujú niekoľko kníh a kalendárov s lesníckou, poľovníckou a turistickou tematikou.
Jaroslav Slašťan (1980)
Fotograf, publicista a popularizátor zoológie a ochrany prírody. Absolvent dvoch desiatok vzdelávacích programov, kurzov a školení zameraných na problematiku veľkých šeliem a ochranu prírody. Iniciátor, koordinátor a odborný gestor projektov zameraných na zoologické a ekologické témy. Bol a je členom viacerých redakčných rád, pracovných skupín, komisií a vedeckých spoločností. V oblasti fotografie debutoval autorskou výstavou Klenoty Kremnice (2011), krásy prírody prezentoval aj na ďalších výstavách: Poznám také miesta (2014) a Držiac sa Svetla (2015). V roku 2021 získal mimoriadne ocenenie Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS Fra Angelica. Jeho fotografie skrášľujú niekoľko náučných chodníkov, publikácií a kalendárov s botanickou a zoologickou tematikou.