Medveď hnedý

medveď hnedý (Ursus arctos)

Chránenosť

Druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

3690 €

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

LR/cd (menej ohrozený: závislý na ochrane)

Morfológia

Naša najväčšia šelma so zavalitým telom, krátkym chvostom, malými očami aj ušnicami, silnými nohami so širokými päťprstovými labami, ostrými pazúrmi a hustou, miestami 8 – 12 cm dlhou srsťou. Sfarbenie srsti je veľmi premenlivé, od sivohnedej až po čiernohnedú. Mladé jedince majú okolo krku bielu škvrnu, ktorá vekom mizne.

Ekológia

Na našom území obýva horské oblasti s ihličnatými a zmiešanými lesmi. Charakteristický je samotárskym spôsobom života. Medveď je spolu s medvedicou len v čase ruje. Medvede sú všežravce, ktoré konzumujú zelené časti rastlín, plody, rôzne bezstavovce, lovia aj stavovce, najmä menšie, ale príležitostne aj raticovú zver a vyhľadávajú zdochliny. Pária od konca mája do začiatku augusta, výnimočne neskôr. Mláďatá sa rodia od konca decembra do februára po 7 – 9 mesiacoch latentnej gravidity počas zimného brloženia. Vlastný vývoj zárodku trvá iba 8 -10 týždňov. Vo vrhu sú najčastejšie 2 mláďatá, ale ich počet kolíše od 1 do 4. S matkou zostávajú až do tretieho roku života, keď pohlavne dospievajú. Samice sa rozmnožujú v dvoj- až trojročnej perióde. V prírode sa môžu medvede dožívať 30 – 40 rokov.

Celkové rozšírenie

Druh je rozšírený v holarktickej oblasti. V palearktickej oblasti sa vyskytuje na pevnine od západnej Európy po Ďaleký východ a Japonsko. Vyhynul na Britských ostrovoch. Vyskytuje sa v západnej Európe, v európskej časti Ruska, Číne, Kórei a južnom Japonsku. V Amerike je rozšírený v severnom Mexiku, v Skalnatých vrchoch, severnej a severozápadnej Kanade a na Aljaške.

Rozšírenie na Slovensku

Trvale žije v horských oblastiach severného, stredného a severovýchodného Slovenska.

Zdroje:

ŽIAK, D. & URBAN, P., 2001: Červený zoznam cicavcov Slovenska (december 2001) – In: Baláž, D., Marhold, K. & Urban, P. eds., Červený zoznam rastlín a živočíchov Slovenska, Ochr. Prír. 20 (Suppl.): 154-156.

http://www.biomonitoring.sk/Registration/AtlasAnimal/Detail/49210?ReturnPage=oc_ZooGallery

Obrázky:

http://chkopolana.sopsr.sk/galeria/

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/435679-pocitanie-medvedov-a-vlkov-sa-zmenilo-na-chaos/